Andra

Gå ner i vikt - Petrabal

Gå ner i vikt - Petrabal


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Eftersom Petra valde att inte gömma sig framför oss, trodde vi att vi skulle hjälpa henne att gå ner i vikt.

Med dietisternas ögon
Vad gör vi?
12 tips för hälsosam kost
Kalori recensioner, tips
Julcsi är den andra babyen, den första, Laura, tre och ett halvt år gammal.
- Under min första graviditet tog jag exakt 25 kilo, men tyvärr är det bara fallet med den nuvarande situationen. När Laura var ett år gammal var jag 62 kilo innan jag var gravid. Jag lyssnade lite mer på vad jag ätit och hur mycket, och när jag började turneringen igen sjönk de tre senaste kilo på nolltid.
För andra gången var jag övertygad om det, men resultatet var oroande. På något sätt klarar jag mindre med min bortgång, och min energi mindre för att ta hand om mig själv, klagar Petra. - När det visade sig att jag var gravid igen trodde jag att jag skulle vara noga med att inte vinna mycket. Men jag var trött och jag ville inte beröva Laurab något. Vi var tvungna att åka till parken två gånger om dagen eller bara ta en promenad. Vi spelade otroligt hemma. Min mage brände, jag hade illamående, jag kunde inte uppmärksamma mig själv. Turneringen gick inte heller bra, jag slutade innan jag ville. Jag brukade argumentera kortare och sedan gå ner i vikt efter förlossningen, precis som första gången.
Detta verkar dock vara svårare efter den andra graviditeten. Julcs ammar fortfarande, även om hon plötsligt var allmänt nio dagar senare. När Laura födde bröstmjölk var det inte ovanligt för mig att amma i tandem, båda på en gång. Annars äter jag inte mycket, jag är ofta hungrig och tappar inte ett dussin månader. Det enda jag beklagar är att jag ibland tycker att jag äter återstående turud igen, halva äpplet.
Nu har jag fattat ett tufft beslut: Jag väntar inte längre. Men jag går på gym igen, men jag har bara möjlighet på lördagar och söndagar, eftersom min man jobbar mycket på vardagar, jag har ingen aning om vad jag ska göra. Jag lovade att göra starka, tonade övningar hemma också. Och reformera mina matvanor, jag vill inte behöva erkänna att jag har blivit en stor kvinna som sitter fast med grönkål.
Eftersom Petra valde att inte gömma sig framför oss, trodde vi att vi skulle hjälpa henne att gå ner i vikt. Vi kommer i kontakt med Diet Food, som tar hem den dagliga menyn en gång om dagen: lunch för dagen, middag, biosuit, snacks och daglig frukost. Kosten är inte bara kost och hälsosam, utan den är också läcker, som tillverkas enligt kundens beställning av en dietist och professionella yrkesverksamma. Dietmat (www.diet-foodstudio.hu; 06-20-9540-141) har meddelat att vi kommer att servera Petra tre dieter varje månad.
3 veckor senare
- Den första veckan skrattade jag bara när jag såg doserna. Jag kunde inte räkna ut hur man skriver in så mycket. Jag pratade med dietisten i företaget och sa till mig att jag fortfarande ammar den 14 månader gamla Julchi, så vi kom överens om att göra en daglig yoghurt med lite frukt. Till att börja med var det en nödvändighet, men intressant av den andra veckan har jag blivit van vid detta belopp. Inte ens min mage, min hjärna, behövde ersättas. Du kommer att upptäcka att du har tillräckligt med det och det gnuggar inte mot det. Enligt min erfarenhet behåller jag det under de tider då jag kommer att anpassa min diet så att allt kan ätas, bara fettet och färskheten behöver begränsas. Jag får delikatesser till lunch med en touch av grön grönsakssoppa, som grillad sesamaubergine, kycklingbröst, grillad tonfisk, örter kokta med ris, ris. Varje dag får jag brandkläder biosuits eller reningsmedel, grön cocktail, rengör.
Och resultatet? Jag lämnade just de stora sjuttio kilo. Jag känner att ingenting kommer att hålla dig tillbaka från och med nu, och om ett par månader kommer "testbyxorna" att vara bekväma.
Om 3 månader - nio kilo mindre
"Jag ser tydligt nu, det hade varit lättare om jag inte hade fått tjugo kilo under bannern." Men om jag redan var skruvd upp, tänkte jag att det var onödigt att gå fel på himlen. När Julcsi fylldes deltog jag i kosten. Med hjälp av detta och med hjälp av moderskapscentralen levererades jag till Diet Foods måltid för tre månader sedan och fördes till min dörr. Naturligtvis betydde det mycket att jag inte behövde köpa och laga mat för mig själv. Jag lärde mig mycket om viktminskning på tre månader. Jag kunde se att det var nästan allt att äta, men det finns mycket att göra när det gäller beredning, ingredienser och små mängder. Idag gjorde jag min mat till mig själv. I allmänhet lyckas jag förena familjens behov med min kalorifria diet, så jag känner att jag har en chans att inte bli bortkörd, i själva verket resten av resan. Om du behöver ett år är det bra. Nu är det dags att jag kan bära alla mina gamla saker. Det lilla arbetet ligger fortfarande bakom. Jag känner lite överflödigt på låren, locket ser inte ut, men byxorna är fortfarande hårda. Jag får göra aerob träning två eller tre gånger i veckan, cykla och spendera mycket tid med barnen. Vi ger dig inte bantning gratis, men det sparar den energi du investerar.
Med dietisternas ögon
Många tror fortfarande på idén att äta istället för två under graviditeten är det enda sättet att förse fostret med tillräckligt med näringsämnen.
Med detta tillvägagångssätt är det främst möjligt att få landning av oönskade kaniner. Det är en ond cirkel när vi rör oss hårdare, äter lika mycket eller lika mycket som tidigare för att trösta oss och gå upp i vikt. Vad skulle vara vårt mål? Vårt foster bör kunna utvecklas och naturligt äta hälsosamt. Att ha denna idé i åtanke och medvetet utveckla vår diet baserad på expertråd, kan ge mycket bättre resultat.
Vad gör vi?
Hormonella förändringar i kroppen spelar också en roll, men vi bör inte glömma maten vi konsumerar i stora mängder. Något är sant, vi ber om mer och mer mat under den inledande perioden. Alla som lider av ihållande tröghet kommer snart att inse att en eller två kvalster kan lindra obehagliga sensationer. Tyngdpunkten bör ligga på kvantitet och kvalitet! Inte bara socker, krämigt kött, fettigt kött och bakverk kan dämpa köttet. Grönsaker, frukt, magert kött, fullkorn, hälsosam kokta livsmedel kan lindra din hunger, men vi försvinner inte.
12 tips för hälsosam kost
1. En varierad kost leder inte till träning. Du måste också förse kroppen med de näringsämnen den behöver för att ta hand om dess linjer. Den dagliga kosten bör bestå av 55-75 procent kolhydrater, 15-35 procent fett, 10-15 procent vit! Vi köper från en mängd olika råvaror och lagar mat med olika kökstekniker. Utöver den vanliga matlagningen, låt oss steka, laga, grilla, laga mat i aluminium eller steka.
2. Färre fetter bör användas vid beredning av livsmedel och bör huvudsakligen innehålla vegetabiliska oljor (majs, olivolja, kallpressade oljor) och margarin samt animaliskt fett. Och i små mängder.
3. Låt oss utnyttja dig bra och känna gröna och köttens ursprungliga känsla. Vi väljer hav eller jet ski. Vi använder färska eller torkade örter som ger en mängd olika harmonier i vår mat.
4. Ignorera sockerarterna, söt dem med honung eller sötningsmedel. Istället för godis, choklad, kakor, låt oss prova frukt, fruktsallad. Du förstår, detta dämpar också lusten att gå efter. Du kan också äta råa greener om du bara vill ha något att äta.
5. Inkludera daglig mjölk, en halv liter eller motsvarande mejeriprodukter i din kost. Du kan välja mellan naturliga eller fruktiga yoghurt, kefir, ost, yoghurt. Observera att fruktyoghurt i butik innehåller socker, inte mycket! Det är bäst att hacka frukt i 0% yoghurt.
6 Vegetabilisk, rå frukt bör helst konsumeras vid varje måltid. Låt oss göra det rätt - ju kallare gommen, desto mer säkra är vi på att få fler vitaminer, värdefulla mineraler. Att konsumera råa eller ångade greener kan också förhindra förstoppning.
7. Vi äter brunt bröd istället för vitt! Vi kan äta flerfrönsbröd, mjäll, rågbröd efter smak.
8:e Flera gånger, lite! Distribuera ditt dagliga näringsintag jämnt vid fem tillfällen! Tweak det inte mellan måltiderna, låt det snacks!
9. Kranvatten, brisvatten, passar bäst för att minska törsten. Räkna sockerhaltiga drycker, alkoholhaltiga drycker!
10. Rekommenderade livsmedel för riklig konsumtion: frukt, grönsaker, mjölk, mejeriprodukter, brunt bröd.
Rekommenderade livsmedel för normal konsumtion: magert kött, olja, margarin, ägg, rektanglar.
Mat som ska undvikas: Fet kött och kött, godis, glass, sprit.
11. Planera alltid vad du ska äta under dagen, få maten i tid och äta lunch, middag och ett hälsosamt mellanmål på morgonen. Vi kanske inte kan eliminera vår hunger med ögonbindel snacks.
12. Regelbunden träning komplett hälsosam kost. Om du aldrig har varit på gymnastik, låt oss hoppa på en cykel nu och gå stort på längre vårkvällar. Det var inte bra för något friskt barn. I slutet av veckan, när vi har mer tid, kan vi arbeta stort, simma, flytta våra medlemmar under vatten.
Ingen fasta!
Det är värt att undersöka matens sammansättning. Om det är möjligt att välja mellan en fet och en mindre fet måltid, är det viktigt att du väljer mindre fett eller kalorifri. Men det betyder inte fasta. Ät så mycket av de näringsämnen, vitaminer och mineraler du behöver som du behöver, lev bra och må bra när du går ner i vikt mitt på dagen.
Kalori recensioner, tips
Att beräkna kalorier är inte en av de trevliga uppgifterna. Men om vi har ett par extra kilo kvar efter födseln kan vi knappast göra mer. Vi lägger till hjälp till detta.
Om du konsumerar bara 1 500 kalorier energi per dag kommer du säkert att gå ner i vikt. Amning små barn som rör sig mycket på grund av deras lilla barn behöver inte en mer radikal diet. Kaloridieten på 1000-1200 är otillräcklig i detta livsfas eftersom det leder till alltför snabb viktminskning. Om någon är väldigt avskräckt och otålig med sin själ, men bara om han / hon inte ammar, och bara för en kort tid, till det första synliga resultatet, återfå tempot!
Den huvudsakliga antitesen för viktminskning är släkten, som är dold i otaliga former i vår mat. Vi vet inte eller behöver veta, men om vi har möjlighet, bör vi hellre välja produkter med låg fetthalt! Inga tips!
>
PRODUKTER I ZSRBAN (INTE REKOMMENDERAD)LAGRE PRODUKTER (REKOMMENDERAD)
Tom ost29,4 g crn / 100 gУvбri18,5 g crn / 100 g
Trappistost27,7 g crn / 100 gKeso8,4 g crn / 100 g
Italienska bröt upp30,8 band / 100 gGйpsonka7,1 g / 100 g
Tйliszalбmi46 g / 100 glanguage Mosaic5 g / 100 g
Tejfцl20 gram per 100 gramNaturligtvis yoghurt4 g krona / 100 g

Mjölk och mejeriprodukter
Köp mjölk med ett fettinnehåll på 0,1-1,5 gram / 100 gram, med 12 procent bra val för surmjölk. Låt oss uppmärksamma det tillsatta sockret i yoghurt, och föredrar den naturliga variationen och smakar på den med färsk frukt.
>
100 grameffektFehérje gZsnr gkolhydrat g
kJkCal
ostmassa27766345
yoghurt27766345
getmjölk29470445
kefir27766345
Tehйntej2105031,55

Kött, kött kött
Överdriven rökt, saftiga produkter är vanligtvis inte bland hälsosamma livsmedel, överbelastning av magen, tarmarna och tillsatsen av ett starkt krydda ökar törsten. Låt oss presentera det med mer naturliga smaker. Det framgår också av tabellen att de uppstegna korvarna innehåller inaktivt fett. Deras eget kokt kött, särskilt så kallade vitt kött, är mycket mer pålitligt än kycklingbröst. 100 gram innehåller endast 470-500 kalorier och 1-3 gram fett. Grisar bör inte undvikas heller, men inte på sidan utan med en tunn ländhår eller lår. Om vi ​​steker ett kilo kött åt gången, kan vi skära det för oss själva och resten av familjen på dessa dagar. Vi rekommenderar detta istället för de med mycket konserveringsmedel, livsmedel, förstärkare och fett!
>
Hъskйszнtmйnyek
100 grameffektFehérje gZsnr gkolhydrat g
kJkCal
Baromfivirsli83219819130
Csabai paprika salami213450820460
Gйpsonka6701572370
Gyulai kokade fläskkorv164039218360
Hemlagade torra korvar214651123450
Kenхmбjas136132416280
Söta pepparkorn209249825430
Pulykafelvбgott6471542180
Fjäderfä (fjäderfä) är uppe94922619160

Lägg märke till det låga fettinnehållet i gipsens höga proteininnehåll!
Bröd, bakverk
Det är värt att välja "brunare" såväl som hela lakor eftersom de innehåller mer fiber. Kostfiber ger rätt rörelse i kroppen och hjälper till att ta bort skadliga ämnen från vår kropp. Det är viktigt att undvika sockrade, raffinerade produkter. Låt oss smaka en skiva brunt bröd en gång, insvept i gräslök, insvept i färska gurkor och grön paprika. Du kanske inte tänker på fler salamismörgåsar!
>
100 grameffektFehérje gZsnr gkolhydrat g
kJkCal
Bakonyi brunt bröd10462499151
Vetekli bröd82519723122
Briуs152036210861
Hushållskakor177742310778
flätade kalбcs11972859255
Ostshow, det regnar211350393143

Tйsztafйlйk
Tror att köttet är fetande. Vi brukade säga den gödning vi lagt i. Om du smakar det med grädde kan du inte räkna med det. Men en droppe olivolja blandad med en droppe olivolja, skaldjur, tomatsås med basilika är en fantastisk smak och smak på skålen. Vi kan göra mer för att bevara vår hälsa genom att göra delikata godis från äggfria durumkakor.
Zцldsйgfйlйk
Grönsaker utgör basen för kosten. De kan konsumeras nästan obegränsat - utan att kokas, ångas, rostas. Vissa örter kan orsaka uppblåsthet, men även om vi har en något större mage på kvällen har det inget att göra med viktökning. Det skulle vara ett misstag att ge upp blomkål, kål, kelp, majs, gröna ärtor och andra skida, eftersom de innehåller den mest dekontaminerade effektiva fibern. De orsakar en känsla av mättnad och minskar också vår blodförlust. Som erfarna hemmafruer vet kan du minska besväret genom att släppa det första heta vattnet. Liksom rektanglar är de flesta grönsaker det fett du lägger till: fett, gräddfil, skumma eller, för potatis, mängden fett du steker i ugnen.
Gyьmцlcsцk
För frukt föredrages också lägre kalori- och kolhydratinnehåll. Vi äter inte stora mängder och ofta torkade och konserverade frukter som droppar från socker samt druvor och bananer med bara andra ingredienser. För tolkningen av uppgifterna nedan är det värt att notera att en tabell med mjölkchoklad innehåller cirka 600 kalorier energi.
>
100 grameffektFehérje gZsnr gkolhydrat g
kJkCal
äpplen13031007
Almabefхtt357850020
Ananбsz223530112
Torkade äpplen10162421455
Banбn4411051024
Datum, torrt12933082173
Jordjordgubbar, jordgubbar14735117
Gцrцgdinnye12229107
grapefrukt15136127
kiwi218521111
Kцrte218520012
Mбlna12229115
mandarin189451110
apelsin17241129
Хszibarack17241109
Aprikos Aprikos202481110
Szхlх328781118

Läckra delikatesser
Det är inte en bra lösning att förbjuda oss från alla jordiska saker, men om vi är "syndiga", låt oss göra det med martyrdomen. I stället för chips som är rika på fett och mycket fett föredrar vi fler oljeväxter, om vi vill ha sötvatten, frukt istället för choklad eller hemlagad läsk tillverkad av naturliga ingredienser.
Folyadйkpуtlбs
Kranvatten av god kvalitet och flaska gluten för vår törst som släcker törsten. Låt oss dricka så mycket vi kan, alltid ha ett glas glas i våra händer, eftersom vi tenderar att glömma sex. Vi kan belöna oss med ett koffeinfritt te, en sockerfri fibrös frukt, men mjölk, mjölkdrycker är inte törstiga och sockerjäst innehåller inte överskott av kaloribomber och några värdefulla ämnen.
Genomskinliga snacks
När du känner så här måste du absolut äta något just nu, prova att välja ett av de lågenergiska snacks nedan.
Med ett energiinnehåll på 100 kcal:
1 deci 1,5 procent mjölk + 150 gram orange
1 deci 1,5 procent mjölk + 100 gram persikor
1 deci 1,5 procent mjölk + 30 gram germska
1 deci 1,5% mjölk + 2 Korpovit-kex
1 deci 1,5% mjölk + 20 gram Bakonyi brunt bröd
1 skiva rostat bröd (x) + 50 gram reducerat fett
1 skiva rostat bröd + 1 bit kokt ägg
1 skiva brödsmulor + 1 deci kefir
1 skiva rostat bröd + 40 gram fettreducerad ost (kummin, lins, pritamin, vitlök)
1 deci naturlig yoghurt + 100 gram tomat
1 deci yoghurt + 100 gram äpple
(x) Det finns en mängd rostat bröd, till exempel Wasa, Lieken. Puffed ris eller vete är lösningen!
Med ett energiinnehåll på 200 kcal:
40 gram rågbröd + 50 gram kalkonbröd + 100 gram apelsin
40 gram Bakony brunt bröd + 1 stycke kokt ägg + 200 gram gurka
5 bitar Korpovit-kex + 50 gram kalkonbröd + 50 gram jordgubbar
1 deci naturlig yoghurt + 30 gram havregryn + 100 gram äpple
2 skivor Abonett + 50 g minskat fett + 100 g lök + 1 deci naturlig yoghurt
1 bit croissant + 2 deci ostmjölk eller inte
2 Abonets + 30 gram kycklingskinka + 150 gram paprika



Kommentarer:

  1. Garwig

    Vilket anmärkningsvärt ämne

  2. Mac Adhaimh

    Det är något med det, och jag tror att det är en bra idé.

  3. Jayar

    People, it was already somewhere. But where?

  4. Nik

    Denna briljanta fras måste vara avsiktligt

  5. Devin

    kunde ha varit utan matta..

  6. Deane

    Det är anmärkningsvärt, det är ganska värdefullt svar



Skriv ett meddelande